czwartek, 5 lutego 2009

Lima Sahar

Lima Sahar, 18-letnia Pasztunka z Kandaharu, została w marcu 2008, finalistką trzeciej edycji "Afghan Star" (Afgańska Gwiazda) - afgańskiej wersji programu "Idol".

Lima to pierwsza kobieta i pierwszy przedstawiciel Pasztunów w finałach programu. Pokonała 2000 innych uczestników, chociaż jej głos i talent jest często oceniany jako daleki od ideału.

Lima wykonuje stare pasztuńskie pieśni, ubrana w kolorowe, lokalne stroje i chustę zasłaniającą jedynie połowę głowy. Dziewczyna nie tańczy i nie wykonuje żadnych układów choreograficznych, jedynie nieznacznie kołysze się w takt muzyki.

Program "Afghan Star" (dari: setare-je afghan, paszto: afghan storaj) emitowany jest przez prywatną telewizję Tolo TV. Każda edycja trwa około 6 miesięcy. Nagrodą główną jest 5 tysięcy dolarów. Program szybko zdobył miliony fanów, a także licznych przeciwników. Jest wspominany podczas piątkowych modlitw w meczetach w całym kraju. Afgańscy duchowni praktycznie jednogłośnie uważają, iż "Afghan Star" jest niezgodny z szariatem i promuje niemoralne zachowania.

Sajjed-ur-Rahman Niazi, duchowny z jednego z kabulskich meczetów, powiedział w wywiadzie dla Chicago Tribune: "Program całkowicie neguje islam. Ktoś kto słucha muzyki jest winny cudzołóstwu. Osoby, którym podoba się program nie są muzułmanami."

Natomiast Ali Ahmad Dżebra-Ali, członek kabulskiej rady duchownych oświadczył: "W chwili obecnej, nie potrzebujemy piosenkarek w Afganistanie. Nie potrzebujemy także programu "Afghan Star". To co jest nam potrzebne to rozwój ekonomiczny i rozwój edukacji."

W finale trzeciej edycji "Afghan Star" spotkali się przedstawiciele trzech największych grup etnicznych kraju: Lima Sahar jest Pasztunką, 21-letni Hamid Sachizada to Hazara, a faworytem jest 19-letni Tadżyk - Rafi Nabzada.

Lima zajęła trzecie miejsce, według wielu fanów, spowodowane zostało to religijną nagonką na dziewczynę. Jej rodzina planuje się przeprowadzić z Kandaharu do Kabulu, ponieważ południe kraju może okazać się dla nich niebezpieczne. Rodzice i bracia całkowicie wspierają Limę w tym co robi i nie mają pretensji, że jej udział programie ściągnął na nich kłopoty.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz