środa, 30 grudnia 2009

Habiba Sarabi

Doktor Habiba Sarabi urodziła się w 1956 roku w Mazar-e Szarif (Balch). Jest jedynym w historii Afganistanu gubernatorem-kobietą.


Habiba Sarabi została nominowana przez prezydenta Hamida Karzaja na gubernatora prowincji Bamian w 2005 roku. Wcześniej obejmowała stanowisko Ministra ds. Kobiet (w chwili obecnej tę funkcję pełni Hosn Banu Ghazanfar) oraz Ministra Kultury i Edukacji.

Habiba Sarabi jest Hazarką (należy zaznaczyć, że Bamian jest kulturalną stolicą i największym miastem afgańskiego Hazaradżatu). Urodziła się w Mazar-e Szarif. Dzieciństwo spędziła na podróżach z ojcem. Następnie przeprowadziła się do Kabulu, by skończyć liceum, a następnie medyczne studia w zakresie hematologii. Naukę kontynuowała w Indiach.

W czasie reżimu talibów, dr Sarabi wyjechała wraz z dziećmi do Peszawaru, jednakże często w sekrecie wracała do kraju, gdzie został jej mąż. W Afganistanie prowadziła potajemne kursy dla dziewcząt. Uczyła również w pakistańskich obozach dla uchodźców.

Jako gubernator, obrała rozwój turystyki jako jeden ze swoich celów. Pomimo bogatej historii, buddyjskich wpływów i walorów przyrodniczych, co czyni prowincję bardzo atrakcyjną turystycznie, jest to wciąż jeden z najbardziej zacofanych terenów w całym kraju.


źródło: http://www.afganistan.waw.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz