środa, 28 października 2009

Mieszkanki Kablu w kilku odsłonach

Kabul, rozmawiające kobiety
Fot. Rafiq Maqbool AP


20 sierpnia 2007, Kabul, Afganistan. Kobieta wraca z targu, niosąc melony
Fot. SAURABH DAS AP


Kontrola bezpieczeństwa przed komisją wyborczą w Kabulu
Fot. LUCY NICHOLSON REUTERS


Afgańskie szyitki niosą transparent z napisem "Chcemy prawa, ale demokratycznego"
Fot. Musadeq Sadeq AP


Afganka w burce
Fot. Farzana Wahidy AP


Na targu
Fot. Rafiq Maqbool AP


Kobiety w błękitnych burkach niczym duchy przemykają ulicami Kabulu
Fot. Rafiq Maqbool AP


Afganki przed wystawą zdjęć zorganizowaną w Kabulu przez ONZ
Fot. Rafiq Maqbool AP


Afgańska kobieta przygląda się dzieciom na deskorolkach.
Fot. Rafiq Maqbool AP


Afganki czekają na badanie lekarskie w klinice ONZ. Z okazji Dnia Kobiet mieszkanki Kabulu miały okazję skorzystać za darmo z porad medycznych
Fot. Rafiq Maqbool AP


W pięć lat po ogłoszeniu zwycięstwa nad Talibami, sytuacja w Afganistanie niewiele się poprawiła. Mimo ogromnej pomocy militarnej i humanitarnej, kraj nadal stoi na krawędzi bankructwa i wojny domowej. Walki z Talibami trwają, powtarzają się zamachy, w których giną żołnierze i cywile, wzrosła produkcja opium. Nic nie wskazuje na rychłe zmiany. Na zdjęciu: Afgańskie wdowy stoją w kolejce po racje żywnościowe wydawane przez CARE w Kabulu, 23.01.2006 r.
Fot. RAFIQ MAQBOOL AP


źródło: GW

poniedziałek, 26 października 2009

W Laghman zginęła dziesięcioletnia dziewczynka

Bakhtar News: 25 października 2009

W prowincji Laghman śmierć poniosła dziesięcioletnia dziewczynka. Zginęła od kul wystrzelonych przez amerkańskich żołnierzy.

Do strzelaniny doszło dziś przed południem w mieście Mihtarlam, stolicy prowincji Laghman. Wcześniej amerykański pojazd najechał na przydrożną minę.


Rzecznik gubernatora prowincji podał do wiadomości, że w strzelaninie jaka się wywiązała po wypadku, śmierć poniosła dziewczynka, a jeden mężczyzna został ranny. Naoczni świadkowie twierdzą, że Amerykanie zaraz po tym jak najechali na minę, otworzyli ogień w kierunku przechodzących w pobliżu cywili. Wciąż nie wiadomo czy w wyniku wybuchu miny siły ISAF poniosły straty.


źródło: http://www.afganistan.waw.pl

poniedziałek, 19 października 2009

UNIFEM

Sytuacja kobiet w Afganistanie jest trudna. Długotrwała wojna, zubożenie ludności, nieskuteczne prawo i systematyczne wykluczanie afgańskich kobiet ze społecznego, ekonomicznego i publicznego życia stopniowo pogarsza ich położenie.

UNIFEM rozpoczął swą działalność w Afganistanie na początku 2002 roku po upadku reżimu Talibów. Od kilku lat bierze udział w formułowaniu strategii rozwoju dla Afganistanu, biorąc pod uwagę uwarunkowania historyczne i kulturalne kraju. Nieustannie przeprowadza konsultacje z afgańskimi kobietami starając się, by określone przez nie potrzeby znalazły odzwierciedlenie w strategii.

UNIFEM (United Nations Development Fund for Women) wspiera kobiety w realizowaniu ich praw zagwarantowanych w Konwencji w sprawie eliminacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women - CEDAW). Afganistan podpisał konwencję w 1980 roku i ratyfikował ją w marcu 2003 roku. UNIFEM ściśle współpracuje z partnerami nad rozpowszechnianiem informacji o CEDAW i innych międzynarodowych standardach ochrony równości płci, wspiera stopniowe i systematyczne wprowadzanie tych standardów do prawa i polityk państwa.

Priorytety programu realizowanego przez UNIFEM zostały określone przez rząd Afganistanu, organizacje pozarządowe i system Narodów Zjednoczonych. Działalność UNIFEM uzupełnia prace rządu, komisji ds. reform, międzynarodowych organizacji, UNAMA i innych agend Narodów Zjednoczonych. Działania UNIFEM mają na celu propagowanie praw afgańskich kobiet i promowanie równości płci, pobudzanie aktywności kobiet w uczestniczeniu w społecznej, ekonomicznej i politycznej odbudowie kraju.

UNIFEM dąży do zapewnienia pełnej realizacji praw kobiet i równości płci w procesie odbudowy Afganistanu. Szczególny nacisk kładzie na wzmocnienie Ministerstwa ds. Kobiet (Ministry of Women's Affairs - MOWA) we wdrażaniu i upowszechnianiu równości płci w politykach państwa.

UNIFEM skupia swą działalność wokół spraw kobiet i wspiera utworzenie organizacji afgańskich kobiet w społeczeństwie obywatelskim. Podkreśla rolę i konieczność zaangażowania mediów w popieranie upowszechniania równości płci w procesie budowania narodu. UNIFEM wspiera także działania mające na celu zagwarantowanie równości płci w systemie prawnym.

Priorytety UNIFEM:

1. Wspieranie Ministerstwa ds. Kobiet

UNIFEM wspiera Ministerstwo ds. Kobiet w zwiększeniu kompetencji i skuteczności działań rządowych, pogłębianiu umiejętności współpracy międzyrządowej w sprawach równości płci oraz unormowaniu sytuacji kobiet w Afganistanie. Organizuje szkolenia z zakresu równego statusu mężczyzn i kobiet, przeprowadzania badań i planowania działań. UNIFEM pomaga Ministerstwu przy opracowywaniu i wprowadzaniu strategii działań na prowincjach kraju.

W Afganistanie zostało utworzonych pięć centrów promocji kobiet. Mają one odegrać ważną rolę w dopilnowaniu, by działania rządu i organizacji pozarządowych uwzględniały potrzeby kobiet. Do najpilniejszych potrzeb afgańskich kobiet należą: zmniejszenie analfabetyzmu, zapewnienie opieki zdrowotnej i organizowanie szkoleń zawodowych. Równie istotnym zadaniem jest zapewnienie możliwości uczestnictwa kobiet w wytwarzaniu dochodu, budowaniu pokoju i rozwiązywaniu konfliktów. Kobiety potrzebują także prawnego, psychologicznego i społecznego wsparcia. Centra promocji dostarczają pomoc kobietom na terenie całego kraju, otaczając szczególną opieką kobiety wysiedlone i powracające z uchodźstwa. UNIFEM wspiera centra w ich dążeniu do zwiększenia umiejętności przywódczych kobiet i większej mobilności kobiet w życiu polityczno-gospodarczym kraju.

2. Upowszechnianie równości płci w afgańskim systemie prawnym, wymiarze sprawiedliwości i współrządzeniu kraju. Uaktywnienie kobiet na szczeblu lokalnym.

Nowa konstytucja, wybory krajowe, pojednanie narodowe, zmiany w systemie prawnym, wymiarze sprawiedliwości, rozbrojenie i demobilizacja - to wszystko stwarza ogromne możliwości zaangażowania kobiet w odbudowę Afganistanu. Udział w tych procesach jest niezbędny do zapewnienia równości płci w Afganistanie. Przyczyni się do zwiększenia aktywności kobiet na szczeblu rządowym i w samorządach.

3. Zapewnienie bezpieczeństwa ekonomicznego kobiet

Udział kobiet w procesach rozwoju gospodarki jest niezbędny do zmniejszenia biedy w Afganistanie. Kobiety powinny mieć dostęp do biznesu i podejmować działalność gospodarczą. Dotyczy to przede wszystkim kobiet będących głowami gospodarstw domowych. Swoją działalnością będą mogły one wpłynąć na prawa ekonomiczne, polityki i praktyki państwa. UNIFEM chce zwiększyć świadomość kobiet, organizacji pozarządowych, rządu i innych podmiotów o problemach związanych z bezpieczeństwem ekonomicznym kobiet w Afganistanie. UNIFEM wspiera rozwój sektora usług dla afgańskich kobiet, które chcą podjąć działalność gospodarczą.

4. Wspieranie kampanii na rzecz równości płci w lokalnych mediach. Eliminacja przemocy wobec kobiet.

Rola mediów w promowaniu praw kobiet jest niezaprzeczalna. UNIFEM pracuje nad zwiększeniem obecności kobiet w afgańskich mediach. Skupia swą działalność na promowaniu i wspieraniu kobiet dziennikarek, które mogą wywierać wpływ na publiczne debaty. UNIFEM działa również na rzecz zwiększenia ilości i jakości programów poświęconych problematyce równości płci. Przy realizacji tego celu UNIFEM ściśle współpracuje z Ministerstwem ds. Kobiet, Ministerstwem Informacji i Kultury oraz UNESCO.

Eliminacja przemocy wobec kobiet jest ważnym zadaniem dla Afganistanu. UNIFEM działa na rzecz podnoszenia świadomości publicznej w tym zakresie. Ponadto pracuje nad zwiększeniem dostępu kobiet do porad prawnych, zagwarantowaniem ochrony prawnej przeciwko przemocy oraz rozpowszechnianiem informacji o problemie przemocy w rodzinie.

Źródło

czwartek, 1 października 2009

Historia 16-letniej Mursal z Mazar-e Szarif

Bakhtar News: 30 września 2009


16-letnia Mursal, która doświadczyła przemocy zarówno w rodzinie, jak i poza nią, zapowiada, że popełni samobójstwo.

Mursal mieszkała w Mazar-e Szarif wraz z matką, ojcem, dwiema siostrami i sześcioma braćmi. Ze względu na trudności finansowe, ojciec zdecydował zaręczyć dziewczynę z 55-letnim mężczyzną. Mursal uciekła z domu i dostała się w ręce przestępców.


Dziewczyna przebywa w chwili obecnej w areszcie w Kabulu. Żałuje swojej decyzji o sprzeciwieniu się woli rodziny, podkreślając, że jej ojciec stracił honor w oczach sąsiadów oraz starszyzny i nie może już chodzić z podniesioną głową.


Mursal opowiada swoją historię... Pracowała w żłobku w Mazar-e Szarif. Wyszła tylko na zakupy, a gdy szła ulicą zaczepił ją kierowca, proponując podwiezienie. Wsiadła do samochodu, a po drodze dosiadł się do niej również inny mężczyzna z małymi dziećmi. To właśnie on podłożył jej pod nos chusteczkę nasączoną środkiem, po którym straciła przytomność. Była przetrzymywana w domu w Qala Zamanchan (Kabul) wraz z kobietą i dwójką dzieci. Grożono jej, żeby nie krzyczała i nie próbowała ucieczki. Dowiedziała się, że porywacz ma na imię Ali. W domostwie mieszkali również mężczyźni, wszyscy pochodzący z prowincji Logar. Kilkakrotnie została zgwałcona. Przewieziono ją do Logar, a następnie znów do Kabulu. W końcu odnalazł ją policjant udający klienta. Mursal twierdzi, że została zmuszona do współżycia z dziewięcioma mężczyznami, policja zatrzymała trzech z nich. Pozostali sprawcy ukrywają się. Wszyscy podejrzani są o handel żywym towarem i porywanie ludzi.


Dziewczyna sama przyznaje, że nie chciała sprowadzić wstydu na rodzinę i niedoszłego męża. Bardzo żałuje decyzji o opuszczeniu domu. Zapowiada, że w dniu, gdy opuści więzienie, popełni samobójstwo.


źródło: http://www.afganistan.waw.pl